Aktuálně
Mobelova cena 15. 9. 2018 v kavárně Čas
- Podrobnosti
- Zveřejněno 1. 10. 2018 17:02
![]() |
Olga Nytrová dostává Mobelovu poklonu |
MOBELOVA CENA JIŽ PO DESÁTÉ
V sobotu 15. září. se sešli v útulném prostředí kavárny Čas na Malé Straně básnířky, básníci a příznivci poezie, aby se zúčastnili předání Mobelovy ceny pro nejlepší básnickou sbírku za rok 2017. I přesto, že hodiny začaly ukrajovat začátek této akce ve 14. hodin a venku panoval téměř letní den, salonek, kde se toto setkání tradičně koná, „praskal ve švech.“
Tato skutečnost velmi potěšila básníka a zakladatele tohoto ocenění Lojzu Marhoula, tím spíše, že letos probíhal jubilejní 10. ročník.
V úvodu, po uvítání, Lojza Marhoul seznámil přítomné s historií Mobelovy ceny. Podnětem pro její založení byla sbírka Lubomíra Brožka Paměť ohně z roku 2008, jež básníka velmi zasáhla a řekl si, že by si toto dílo zasloužilo velké uznání. Nebylo v jeho kompetenci udělit Nobelovu cenu, a pojmenovat ji po sobě mu připadalo trochu sebestředné, a tak zvolil kompromis. Vznikla Mobelova cena a s ní se zrodilo básníkovo alter ego v klobouku - Alois Mobel.
Během deseti let svého života se Mobelova cena stala významnou událostí literárního a kulturního života v České republice, a získala i mezinárodní rozměr. Zatímco ze začátku přicházelo Aloisu Mobelovi jen pár sbírek, že by se daly na prstech spočítat, v posledním roce jich dorazilo již kolem 60 a byly mezi nimi hojně zastoupeny i sbírky slovenských básníků. Mezi její držitele patří například i širší veřejnosti známý básník Jiří Žáček, autor vtipných veršů, nejen pro děti, a školního slabikáře.
Po ukázce z tvorby prvního laureáta Mobelovy ceny, trochu drsné ale lidsky pravdivé básni Lid popelnicových polí, přistoupili „pánové“ Mobel a Marhoul k ocenění letošních účastníků a ukázkám z jejich tvorby, které si recitovali buď sami básníci, či básnířky, nebo „otcové zakladatele“.
Mobelova cena se skládá z několika stupňů a tím prvním je Mobelova pochvala, kterou letos obdrželi: Alena Melicharová, Jindra Lírová, Bohumír Vidura, Jaroslav Schnerch, Ladislav Koliáš, Jiří Břešťák.
Mobelova poklonu si zasloužili: Olga Nytrová a Františka Vrbenská za dvojsbírku Instrukce k věčnosti, Petr Švácha za sbírku Ještě jednou a Miroslav Dávid za sbírku Detox.
Následovalo Mobelovo uznání: Tomáši Hájkovi za sbírku Útěk chaosem, Josefu Hrubému za sbírku Ano ne, Olze Pohankové za sbírku Made in láska, Jindřichu Tošnerovi za sbírku Šach králem.
Nejvyšší stupeň Mobelovo uznání speciál získali: J.H.Kalif za sbírku Ve sportce je 78 miliónů, Magdaléna Pokorná za sbírku Tiché blues, Miroslav Kapusta za sbírku Mŕtvým rybám na dne nesvietia a Ivo Harák za sbírku Pedomancie.
Je potěšitelné, jak je vidět z výše uvedeného, že i členky LDK Dialog na cestě a spřáteleného Pražského klubu spisovatelů obstály v těžké konkurenci a rozhodně nezapadly.
Příjemnou odpolední atmosféru umocňovala hudební vystoupení Claudia Allaveny (kytara a zpěv) a Evy Liptákové (zobcové flétny).
Po skončení oficiální části ještě mnoho básníků a básnířek zůstalo posedět. Neformálně diskutovali, vyměňovali si kontakty, seznamovali se vzájemně se svými sbírkami apod. A všichni už se těší na jedenáctý ročník Mobelovy ceny. Přejí proto jak Lojzovi Marhoulovi, tak Aloisi Mobelovi hodně sil, energie a inspirace při jeho přípravě.
Květoslava Salmonová
LDK Dialog na cestě
![]() |
01 Miro Kapusta dostává ocenění |
Svět knihy: Zrcadlo historie F. Vrbesnká a K. Salmonová
- Podrobnosti
- Zveřejněno 28. 5. 2018 11:45
![]() |
Svět knihy Františka Vrbenská a Květoslava Salmonová |
Zrcadlo historie
Třicetiletá válka a česká fantastika, to byl název přednášky PhDr. Františky Vrbenské, spisovatelky, básnířky a členky Obce spisovatelů. Konala se v pátek 11. 5. na stánku sekce Fantasy a Sci-fi jako jeden z doprovodných programů knižního veletrhu Svět knihy, jejž hostilo ve dnech 10. 5. – 13. 5. 2018 Výstaviště v Praze – Holešovicích.
Setkání k Výročí Karla Farského v Karlíně
- Podrobnosti
- Zveřejněno 29. 12. 2017 16:51
Setkání k výročí Karla Farského v Karlíně
V rámci pravidelných setkání v NO Praha 8 – Karlín se konal v úterý 28. 11. pořad „Karel Farský, modernistický kněz, učitel a patriarcha Církve československé husitské“. ThDr. Jiří Vaníček nejprve přivítal v Karlíně bratra patriarchu a další účinkující a hosty. V krátké reflexi se pak karlínský farář a přednosta odboru kultury CČSH zamyslel nad výročím zakladatele naší církve a jejího prvního patriarchy ThDr. Karla Farského. Stručně přiblížil tuto osobnost a shrnul předešlé oslavy konané v průběhu končícího roku. Potom předal slovo moderátorce celého pořadu PhDr. Olze Nytrové. Ta uvedla, že v Karlíně si považují za čest, že se mohou podílet na tomto pořadu, který inicioval ThDr. Tomáš Butta ThD., jenž patří ke znalcům Farského díla. Zásluhou našeho současného patriarchy vyšel sborník věnovaný 90. výročí Karla Farského, do něhož také dr. Butta připravil příspěvky o životě a díle zakladatelské osobnosti naší církve, o liturgii K. Farského a o jeho angažovanosti pro vlast a církevní reformy. Pro karlínský pořad si bratr patriarcha připravil zajímavou prezentaci, obsahující ukázky vzácných materiálů z historie naší církve. Následovalo vystoupení Literárně dramatického klubu Dialog na cestě. PhDr. Olga Nytrová, RNDr. Markéta Hlasivcová, Květa Salmonová a PhDr. Jan Wittberger přečetli dva Farského vynikající texty O lidské duši, O smyslu Ježíšova utrpení, vybrané dr. T. Buttou. Dále zazněl úryvek z Farského Postily. Dalším hostem pořadu byl profesor Zdeněk Kučera, vysokoškolský pedagog, kněz a specialista na systematickou teologii, autor početných teologických knih. Ve své promluvě ozřejmil mnohé souvislosti z období vzniku československého státu a zakládání naší církve. Členové Dialogu na cestě pak přednesli vybrané ukázky z útlé knížky nazvané Zastavení s K. Farským, kde nalezneme myšlenky, které vybrali naši bratři biskupové z díla našeho zakladatele, neboť je nejvíce oslovují. Posledním hostem pořadu byl PaeDr. Zdeněk Kovalčík, pedagog, muzikolog, církevní kantor a farář ve Zlíně. Je znalcem hudební stránky naší liturgie a velmi dobře rozumí i písním znějícím v naší Církvi československé husitské. Na závěr si přítomní pohovořili u šálku kávy a čaje a malého pohoštění. Pořad na videokameru natočil Ing. Václav Strachota.
PhDr. Olga Nytrová a Ing. Václav Strachota
Duše v peří: A. Marhoul a O. Hník
- Podrobnosti
- Zveřejněno 11. 5. 2017 15:47
Až budete chtít ukrýt svoji duši v peří, zastavte se vždy první čtvrtek v měsíci v ulici U půjčovny 8, v koučinkovém středisku a kavárně na Praze 1, v čase kolem 17,30.
Pořady v prolínání hudby se slovem básníků věnované vždy jednomu tématu, tentokrát to byla vášeň v poezii, uvádí básník Alois Marhoul, člen OS a doc. Ondřej Hník z Pedagogické fakulty UK
Sakrální stavby Sedlčanska: vernisáž fotografií V. Stibora
- Podrobnosti
- Zveřejněno 13. 4. 2017 17:39
![]() |
V. Stibor a O.Nytrová na fotografii M. Koubové |
![]() |
17 Program pokračuje |
![]() |
18 Stiborovy verše čte Květa Salmonová |
![]() |
21 Radost účinkujících |